Aktualności

Jak często sprzątać biuro?

Czyste, uporządkowane przestrzenie biurowe zachęcają do pracy, a także mają pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Do tego minimalizują ryzyko wypadków, awarii sprzętów czy nawet pożarów. Dowiedz się, jak często sprzątać biuro, by utrzymać optymalne warunki!

Co decyduje o częstotliwości sprzątania?

Zanim ustali się harmonogram, trzeba wiedzieć, co decyduje o częstotliwości sprzątania. Kwestia ta jest dość indywidualna. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

  • liczbę pomieszczeń w firmie oraz łączną powierzchnię biura w m² (im więcej przestrzeni, tym więcej zanieczyszczeń),
  • liczbę pracowników na m² (im jest ich więcej, tym więcej zanieczyszczeń),
  • branżę (np. w biurze firmy budowlanej będzie więcej zanieczyszczeń pochodzących z materiałów budowlanych, ale np. w firmie informatycznej trzeba szczególnie dbać o regularne usuwanie kurzu ze względu na liczne urządzenia elektryczne i zaawansowany osprzęt),
  • otoczenie biura (w budynku położonym np. przy ruchliwej ulicy albo przy placu budowy gromadzi się więcej zanieczyszczeń z powietrza),
  • porę roku (w okresie jesienno-zimowym osoby wchodzące do budynku będą wnosić na butach błoto, roztopy itp.).

Wiele zależy również od subiektywnej oceny stanu biura przez pracowników, klientów oraz inne osoby przebywające w pomieszczeniach. Najlepiej przez jakiś obserwować zmieniające warunki (m.in. jak szybko gromadzi się kurz) albo poradzić się w tej kwestii doświadczonych specjalistów.

Jak zorganizować sprzątanie biura?

Sprzątanie biura najlepiej powierzyć profesjonalistom. Sam proces szukania i zatrudnienia pracowników to dopiero początek. Konieczne jest jeszcze skompletowanie odpowiedniego wyposażenia (m.in. specjalne przyrządy, maszyny, środki chemiczne) oraz ustalenie harmonogramu. Łatwiejszą, szybszą i zdecydowanie bardziej opłacalną opcją jest skorzystanie z gotowego rozwiązania.

Samodzielne organizowanie sprzątania biura naraża na błędy, takie jak np. niewłaściwie dobrane akcesoria i detergenty czy zbyt częste/rzadkie odkurzanie oraz czyszczenie podłóg i powierzchni użytkowych. Chociaż wydaje się, że jest to dość prozaiczna sprawa, może negatywnie odbijać się na samopoczuciu pracowników (a także ich wydajności i lojalności wobec firmy) oraz skracać żywotność wykorzystywanych sprzętów (m.in. urządzeń elektrycznych, mebli). W ten sposób traci się tylko czas, pieniądze i nerwy.

Gdzie szukać specjalistycznych firm od sprzątania?

Na rynku działają różne specjalistyczne firmy od sprzątania, dlatego najlepiej nawiązać współpracę z zespołem doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów. Najwygodniej zdecydować się na wariant, w którym całkowicie outsourcinguje się kwestie związane z dbaniem o porządek i czystość w pomieszczeniach.

Grupa ERA posiada w swojej ofercie kompleksowe sprzątanie pomieszczeń biurowych. Zapewniamy w pełni indywidualne podejście. Ustalimy najlepszy możliwy plan działania oraz przydzielimy grupę pracowników, którzy sprawią, że przestrzenie będą czyste, schludne i estetyczne. W razie pytań zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością omówimy szczegóły i wszystko wyjaśnimy. Postaw na profesjonalne wsparcie w zakresie sprzątania!